Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
1343
1486191

Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Efter arkaisk bronsmodell med maskaronhänklar, dekor i underglasyrblått med två livfulla mythologiska fabeldjur. Höjd 29,5 cm.

Sprickor, krackelyr. Borrad för el.

Proveniens

Purchased at Bukowskis, June 2011.