Madeleine Pyk – en samling F769
152
1474186

Kungligt skrivställ, för två ljus, argent haché, av Anders Högberg, Stockholm (stämplade 1768). Rokoko.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Försilvrad mässing s.k. argent haché. Blå sidenskärm. Dekor av bladformationer. Stämplad "AH". Undertill med inventariemärkningar "G under krona 195" (Gustav V) och GVIA 75 (Gustav VI Adolf). Sidenskärmen med otydlig röd märkning OII 403 (Oskar II). Höjd 44,5 cm.

Proveniens

Kung Oscar II (1829-1907).
Kung Gustaf V (1858-1950)
Kung Gustaf VI Adolf (1882-1973).