25
1477878

Skrivbord, Stockholmsarbete, 1700-talets första hälft, Barock.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med valnöt och ebenholts. Beslag av förgylld mässing. Sidostycken med intarsiadekor av åttauddiga stjärnor. Uppsats med sex lådor samt ett skåpfack. Nedtill sex lådor bakom klaff. Därunder sex lådor och ett skåpfack med hyllplan. På sex kulfötter. Längd 95, bredd 58, höjd 76, höjd inklusive uppsats 94 cm. Nyckel finns. Nyckel finns.