Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
290
1483922

Dosa, guld en deux couleurs och emalj, sannolikt Hanau sent 1700-tal.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 850 - 6 820 EUR
6 800 - 7 930 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

18K, rektangulär med avfasade hörn, dekor av lagerstavar och girland samt guillocherade fält. På locket rund emaljmedaljong med Minervahuvud. I botten och på sargen franska prestigestämplar, samt samt franska importstämplar efter 1893. Längd 8, bredd 4,1, höjd 4 cm. Vikt 124,8 gram.

Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.