291
1483919

Dosa, guld en deux colour och emalj, sannolikt Hanau sent 1700-tal, Louis XVI.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 370 - 5 250 EUR
4 610 - 5 530 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

14K,oval, dekor av guillocherade fält. och ramverk av repstav med lager, på locket oval emaljmedaljong med antikiserande motiv. Insidan av locket otydligt stämplad sannolikt med franska prestigestämplar. Längd 8, höjd 3 cm, vikt 104,5 gram. Originaletui av svart skinn.

Proveniens

Svensk privatsamling
Därefter i arv