292
1483917

Dosa, guld och flerfärgad emalj, möjligen Hanau 1700-talets senare del.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

18K,rektangulär, alla sidor med dekor av rocailleinramade kartuscher med blommor i flerfärgad emalj. Insidan av locket med rest av troligen Hanaustämpel, på kanten siffran "36" samt franska importstämplar efter 1893. Längd 6,5, bredd 4,5, höjd 3,2 cm. Vikt 95,3 gram.

Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.