293
1483916

Dosa, guld och emalj, otydlig mästarstämpel troligen Hanau, 1800-talets början, empire.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 650 - 3 090 EUR
2 760 - 3 220 USD
Klubbat pris
125 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

18K, rektangulär med avfasade hörn, sidor och botten med djupblå transluid emalj mot guillocherad botten, på locket emaljmålning av Zeus i sin vagn. Stämplad på lockets insida med möjligen franska "prestige stämplar" samt på kanten franska importstämplar efter 1893, Längd 8, bredd 4,6, höjd 2,1 cm. Vikt 161 gram.

Tilläggslista

ett senare tillagt ornament av guld saknas

Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.