294
1473418

Kunglig presentationsdosa, guld, Matthieu Philippe, Paris 1776-77, miniatyr med Gustav III av Johan Georg Henrichsen.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
165 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

18K, guld en trois couleurs, oval, dekor av bladstavar och på kanten fyra ovaler med trofégrupper, på locket infälld oval miniatyr i gouache av Gustav III, insidan av locket med graverad text: "DONNE PAR S.M.LE ROY DE SUEDE GUSTAVE III À GERARD DEVISME EN 1777". Insidan med mästarstämpel, kontrollör Jean-Baptiste Fouache, årsbokstav, charge- och déchargestämpel samt franska importstämplar efter 1893. Längd 8, höjd 3 cm, vikt 146 gram.

Proveniens

Gåva av kung Gustav III 1777 till
Gerard De Visme (1725-1797) med anledning av hans bror, Englands envoyé i Stockholm, Lewis De Vismes hastiga bortgång 1776.
Sedermera förvärvad av generalkonsul Ragnar Söderberg (1900-1974)

Katarina den stora & Gustav III, Nationalmuseum, Stockholm 9/10 1998-28/2 1999, katalognummer 562, avbildad sid 549 i katalogen.

Enligt inskription en gåva från Gustaf III till Gerard De Visme 1777, bror till den avlidne engelska envoyén i Stockholm Lewis de Visme. Han var på grund av sina sällskapstalanger och ointresse för intriger, mycket omtyckt av hovet och kungen. Efter hans död skänkte kungen denna dosa till brodern som ett uttryck för sin uppskattning av den avlidne diplomaten.