290
1483922

Dosa, guld en deux couleurs och emalj, sannolikt Hanau sent 1700-tal.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

18K, rektangulär med avfasade hörn, dekor av lagerstavar och girland samt guillocherade fält. På locket rund emaljmedaljong med Minervahuvud. I botten och på sargen franska prestigestämplar, samt samt franska importstämplar efter 1893. Längd 8, bredd 4,1, höjd 4 cm. Vikt 124,8 gram.

Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.