312
1483920

Kejserlig presentationsdosa, guld, emalj och diamanter, Alexander Treiden för Hahn, S:t Petersburg före 1899.

Utropspris
800 000 - 900 000 SEK
70 600 - 79 400 EUR
73 700 - 82 900 USD
Klubbat pris
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Oval, på alla sidor dekor i Louis XVI-stil med fält av djupblå transluid emalj på guillocherad vågbotten, ramverk av i guldet graverad bladdekor och linjeornering i vit emalj, på locket kejsare Nikolas II:s krönta monogram besatt av briljant- och rosenslipade diamanter. Inre sarg stämplad med verkmästarinitialer och 56 standard. Längd 8, höjd 3,1 cm, vikt 175,5 gram. Anpassat originaletui av rött skinn med ryska dubbelörnen av förgylld mässing.

Proveniens

Svensk privatsamling.
Därefter i arv.

Ulla Tillander-Godenhielm: Master’s Mark AT Variations in the World of St. Petersburg’s Goldsmiths: Solving an Old Puzzle, artikel i Fabergé Research Newsletter, Fall and Winter 2020

Vilka mästare som dolt sig bakom mästarstämpeln ”AT” var länge oklart men har av Dr Ulla Tillander-Godenhielm fått sin lösning. Hon har visat att den verkmästare som stämplat föremål med ”AT” levererade av hovjuvelerare Carl Hahn (verksam 1882-1911) var Alexander Treiden. Mycket lite är känt om Treidens bakgrund, men från tidigt 1880-tal till 1894 eller 1896 arbetade han exklusivt för Hahn för att sedan fortsätta som oberoende juvelerare.
Carl Hahn tillhörde toppskiktet av S:t Petersburgs juvelerare och verksamheten sköttes av två ateljéer, en drevs av Carl Blank den andra av Alexander Treiden, en liknande organisation som hos Carl Fabergé.
Färsk forskning har visat att Hahn var näst Fabergé den största leverantören av kejserliga presentationsdosor dekorerade med kejserligt monogram. Mellan 1895 och 1911 beställde det kejserliga kabinettet 267 dosor med kejsarens monogram, av dessa levererades 70 av Hahn. Det går inte att klargöra hur många som tillverkades av Carl Blank eller Treiden, men majoriteten tycks ha kommit från Blank.