313
1483301

Kejserligt cigarettetui, Fabergé, förgyllt silver och emalj, verkmästare, August Hollming, S:t Petersburg 1909.

Utropspris
125 000 - 175 000 SEK
11 000 - 15 400 EUR
11 500 - 16 100 USD
Klubbat pris
195 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Rektangulär rundad form, ljusblå transluid emalj på guillocherad vågbotten, tumgrepp besatt mad rosenslipade diamanter, Insidan och lock stämplade Fabergé i kyrilliska, verkmästarinitialer och silverstandard 88 samt ristat inventarienummer 17443. Längd 8,5, bredd 5,5 cm.

Proveniens

Privat gåva från kejsarparet Nikolas II och Alexandra Feodorovna till kung Gustav V vid deras statsbesök sommaren 1909
Gåva från kung Gustav V till Oscar Lindberg, kammartjänare hos kungen från ca 1915-1950.
Därefter i arv.

Cigarettetuiet finns upptaget i de kejserliga räkenskaperna:
Porte-cigarette [blau Emaille] inv. nr. 17443 totalt pris 200 rubel. Kostnaden delades lika, 100 rubel var, mellan Nikolaj II och Alexandra Feodorovna.
Fakturan är daterad 9 juli 1909 , efter leveransen av etuiet och Fabergé skrev på tyska för kejsarinnan kunde inte ryska. Etuiet var en privat gåva av kejsarparet till kung Gustav V vid besöket 26-28 juni 1909. Då kejsarparet delade på kostnaden var det privat. Det var en passande vängåva då både Nikolaj och Gustav var storrökare.
Bukowskis tackar Dr Ulla Tillander-Godenhielm för informationen