41
1486794

Klaffbord, s.k Pembroke table, England 1800-tal, Sheratonstil.

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
439 - 615 EUR
466 - 653 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med bl.a mahogny och satinwood samt bemålning. Klaffar och låda i sargen, raka nedåt avsmalnande ben med hjultrissor. Bemålad dekor av vita rosor, påfågelfädrar, bladrankaor och festonger. Undertill schablonmålad märkning: "MGA 128", samt två etiketter: "GAL No338", respektive "GVIA 13", i lådan gåvobrev från Sigvard Bernadotte. Längd 37,5+21+21, b 62, höjd 72 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Kung Gustav VI Adolf (1882-1973)
i arv till sonen
Sigvard Bernadotte (1907-2002)
bortgiven av denne 1978
Privat ägo

Inventariemärkningarna refererar till
kronprins Gustav Adolf och kronprinsessan Margaretha,
Kronprins Gustav Adolf och hans andra hustru, kronprinsessan Louise
Kung Gustav VI Adolf

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

36. Wilhelm Kåge, burk med lock, flintgods, "Argenta", Gustavsberg 1938.
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Budhistorik
12 000

ditt bud
Aktuellt bud:
12 000 SEK