Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
449
1482450

Ask med lock med skrivset samt ask med lock, porslin. Ryssland, troligen Gardner, 1800-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
969 - 1 450 EUR
1 110 - 1 660 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Putto vilandes på kudde. Målad polykrom och förgylld dekor. Mått den större som innehåller sandströare och bläckhorn 11,5x9 cm. Mått den mindre 8x6 cm

Nagg, pilbåge saknas. Den mindre med lagning/retusch i ansikte.

Jämför en snarlik som såldes på Chrisities. December, South Kensington. 2009. kat. no 110