671
1483711

Ottilia Adelborg

(Sverige, 1855-1936)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 720 - 10 900 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Ottilia Adelborg
(Sverige, 1855-1936)

"Blomstersiffror med rim", 20 + 1 st

Förlagor till illustrationerna. Signerade OAg. Utförda 1894. Akvarell, bildytor 21 x 17 cm.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären. Därefter i arv.

Ottilia Adelborg har kallats den första svenska barnboksförfattaren. När hon 1885 släppte "Barnens julbok" var det första gången som berättelsen inte förhöll sig till ett utländskt original. Denna auktion presenterar vi den kompletta serien av akvarellförlagor till hennes uppskattade "Blomstersiffor med rim" från 1894 som kan ses som en uppföljare till hennes "Prinsarnes blomsteralfabet" från 1892.