711
1482349

Sam Samore

(USA, Född 1963)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 400 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Sam Samore
(USA, Född 1963)

"Untitled (Betty Ford)", 1985

Silvergelatinfotografi, bildyta 180 x 91 cm. Inklusive ram 214 x 124,5 cm.

Proveniens

Direkt från konstnären.
Thomas Nordanstad.
Privat samling, Sverige.
Liliana Tovar, Stockholm/New York.
Privat samling, Sverige.

Sam Samore är en amerikansk fotograf som arbetar med konceptuella svartvita bilder i stora format. I sitt konstnärskap utforskar han framför allt begrepp som privatliv, hemligheter och myter satt i en samtida kontext. Samores fotografier har ofta ett filmiskt uttryck, han intresserar sig för psykologi vilket troligen bidrar till intrycket av att verken är en stillbild ur ett psykologiskt drama.
Han har skapat flertalet bilder med hjälp av olika typer av fotografisk utrustning som vanligtvis används av privatdetektiver. Serien "Situations" kom till i slutet på 1980-talet då han fotograferade personer utan deras vetskap, bilder tagna i överraskande vinklar och situationer. Andra välkända sviter är “Allegories of Beauty (Incomplete)”, 1990-tal, och ”Scenarios”, 2007. Parallellt med fotograferandet har Samore även arbetat med film och skrivit noveller.
Han har haft separatutställningar på bland annat MoMA PS1 i New York och Kunsthalle Zurich. Här i Sverige har Sam Samore bland annat ställt ut hos galleri Larsen Warner i Stockholm.