Arne Jones E1299
73
1399476

Karmstolar, ett par, Nils Christian Saltons art (mästare i Stockholm 1817-29), 1800-tal.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Svängd stoppad rygg. Pastellagedekor i form av hermer, lejonhuvuden, palmetter och lagerstav. Sitthöjd 45, rygghöjd 91 cm.

Groth, Håkan, Nyklassicismen i Sverige, Norstedts 1994, karmstolar avbildade sid. 22-23 i Hertig Fredrik Adolfs förmak och audiensrum, Stockolms slott.
Sylvén, Torsten, Stolens guldålder, Prisma 2003, sid 191.

N. C. Salton (född i Danmark 1777) blev först mästare i Karlshamn 1812, sedan mästare i Stockholm 1817. Han blev hovschatullmakare och levererade även sittmöbler, bl.a. till kronprinsparet Oskars (I) och Josefinas våningar på Stockholms slott 1823. Auktionens stolar har likt flertalet av stolsmodellen på Stockholms slott furu i sargerna samt ngt individuella utryck i dekoren.