753
1481223

Prins Eugen

(Sverige, 1865-1947)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 630 - 3 500 EUR
2 770 - 3 690 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Rasmus Sjöbeck
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst
+46 (0)727 33 24 02
Prins Eugen
(Sverige, 1865-1947)

"Orangeriet Rosendal"

Signerad med monogram. Utförd omkring 1918. Pannå 33 x 30 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, auktion 98, Stockholm 1971, kat. nr 30 avbildad som plansch nr 1.
Skriftställare Carl Zetterström ("Kar de Mumma")
Svensk privat samling.