84
1480415

Stolar, fyra stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Målade och delvis bronserade. Skuren dekor av hörnfleuroner och bandfläta. Stoppad rygg och sits. Tre med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Sitthöjd 43, rygghöjd 91 cm.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

1. Karl Lindeberg, skål, överfångsglas, Kosta, jugend, 1910-tal, modell 107.
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
- SEK