Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
988
1470828

Rullmålning, färg och tusch på siden, lagt på papper, sen Qing dynasty/tidigt 1900-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Med signatur som lyder Qiu Ying. Flertalet sigill i rött. Figurscen från hovlivet med elegant dam som skriver kalligrafi omgiven av barn, tjänstefolk och antikviteter. Motivets mått 51x96 cm.

Veck, slitage, fläckar.

Proveniens