Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
251
1512092

Dawid (Björn Dawidsson)

(Sverige, Född 1949)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 810 - 7 750 EUR
6 650 - 8 870 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Dawid (Björn Dawidsson)
(Sverige, Född 1949)

"MOR No. 1", 2013

Signerad Dawid och numrerad 1/5 a tergo. Pigment print, 111 x 133 cm inklusive konstnärens originalram.

Bukowski Auktioner, utställning "Dawid", 2016.
Abecita Konstmuseum, Borås, "Dawid.nu", 20 February - 4 May 2014.
Åmells konsthandel, Stockholm, "Dawid", 12 december 2012 - 17 januari 2013.

Konstnär