Kan inte nå servern
81
1505905

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Stockholm
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1953)

karmstol, "Concrete / (In)visible Dialogues", ed. 45/100, Källemo, Värnamo 2011.

Stomme av stål, sits och rygg målad i självlysande / fluoriserande färg, märkt Källemo samt signerad och numrerad 45/100. Sitthöjd 45, rygghöjd 89,5 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

(In)visible Dialogues, Konstakademien Stockholm 2011.

Övrig information

100 stolar tillverkades och visades under projektet "(In)Visible Dialogues" på Konstakademin i Stockholm år 2011.

(In)Visible Dialogues var ett projekt på Konstakademien i Stockholm där det ingick ett flertal offentliga dialoger mellan internationellt framstående inbjudna talare från olika discipliner. (In)Visible Dialogues var en plattform där konst och vetenskap tillåts möta varandra. Projektet förde samman ledande aktörer från såväl konst som vetenskap från Europa, Asien, Australien och USA för att stimulera meningsfulla dialoger om livet och verklighetens gränser. (In)Visible Dialogues initierades av konstnären Per Hüttner och Elias Arnér, professor i biokemi vid Karolinska Institutet i nära samarbete med designgruppen Åbäke i London och en grupp ljudkonstnärer från hela världen. Projektet var en fortsättning på projektet "Begrepp - en Samling" som genomfördes 1992 i Konstakademins lokaler.

Deltagande ljudkonstnärer: Andy Cox och Richard Allalouf, Natalia Kamia, Samon Takahashi, Ebbot Lundberg och Yan Jun.

Formgivare

Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.

Läs mer