Madeleine Pyk – en samling F769
99
1508467

Eva Hild

(Sverige, Född 1966)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
28 500 - 38 000 EUR
32 700 - 43 600 USD
Klubbat pris
310 000 SEK

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Eva Hild
(Sverige, Född 1966)

"Interlace", egen ateljé, Sparsör 2021.

Handbyggt vitt kaolin-engoberat stengods, signerad EVA HILD 2021, höjd 56 cm, ca 53 x 33 cm.

Proveniens

GSA Gallery, Stockholm.

Konstnär

Eva Hild bor och arbetar i Sparsör i Borås kommun. Hon gör framför allt skulpturer i vit eller svart stengodslera; organiska, non-figurativa former som rör sig mellan inre och yttre rum. Hennes första soloutställning var på Galleri Inger Molin i Stockholm år 2000 och hennes skulpturer har sedan visats hos bl.a Nancy Margolis Gallery i New York, Galleri Andersson Sandström i Umeå och Galerie NeC i Paris. Hon finns representerad på museer och i konstsamlingar nationellt och internationellt, bl a på Musee de Sèvres i Paris, Museum of fine arts i Boston, Museum of Contemporary Ceramics i Shanghai och Nationalmuseum i Stockholm.