soffa, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu, lösa originalklädda dynor i randig textil, märkt med ritningsnr 40686. Längd 198 cm, djup 79 cm, höjd 81 cm, sitthöjd ca 42 cm.
Sittdynan med skadad klädsel, slitage, blekt.
Del ur sportstugeinredning, beställd från Nordiska Kompaniet omkring 1940 för en privat sommarbostad, byggd 1929, därefter i arv. Se katalognummer 284,285,291,292,298.