stolar, 6 st "Lovö"; Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu, smidda järnbeslag, hög rygg. Höjd 95-96 cm, sitthöjd ca 40 cm.
Slitage, smärre skador, en slipad på ytan. Sekundära dynor medföljer.
Beställda till en villa-inredning i Stocksund, utanför Stockholm tillsammans med andra NK-möbler formgivna av Axel Einar Hjorth. Paret som inredde huset gifte sig 1933 och enligt uppgift beställdes möblerna ca 1935, därefter i arv.
Se katalognummer 286-288.