bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Betsad furu, rektangulärt, längd 180 cm, bredd 75 cm, höjd 72,5 cm.
Slitage, torrsprickor.
Beställt till en villa-inredning i Stocksund, utanför Stockholm tillsammans med andra NK-möbler formgivna av Axel Einar Hjorth. Paret som inredde huset gifte sig 1933 och enligt uppgift beställdes möblerna ca 1935, därefter i arv.
Se katalognummer 286-288.