550
1510724

Erik Chambert

(Sverige, 1902-1988)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 350 - 2 820 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Erik Chambert
(Sverige, 1902-1988)

"Chae-3"

Signerad Erik Chambert a tergo. Pannå 46 x 55 cm.

Proveniens

Åmells Konsthandel, Stockholm.
Privat samling,

Konstnär

Erik Chambert (1902-1988) var formgivare och konstnär. Chambert arbetade under sin långa karriär främst som möbelarkitekt i familjeföretaget Chamberts Möbelfabrik i Norrköping. Chambert fick sitt genomslag genom utställningar som Stockholm 1930, Chicago 1933, Paris 1937 och New York 1939. Under 1940-50-talet utvecklade Chambert en personlig stil med mer raffinerade modeller. Hans möbler var ofta av hög kvalitet med tanke på hans bakgrund som snickare. Några av Chamberts ikoniska möbler är stolen "Poem" samt skåpet "Livets Vägskål". Han blev också erkänd som konstnär med sina abstrakta verk under 1950- och 60-talet.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?