561
1518817

Thorvald Hellesen

(Norge, 1888-1937)
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 700 - 26 500 EUR
18 800 - 28 200 USD
Klubbat pris
600 000 SEK
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Thorvald Hellesen
(Norge, 1888-1937)

Komposition med gitarr

Troligen utförd ca 1916. Duk 61 x 50 cm.

Proveniens

Thorvald Hellesens samling.
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, Moderna Vårauktionen 1987, kat. nr 45
Bukowski Auktioner AB, Stockholm, Moderna Höstauktionen 2001, kat. nr 104.

Den norske konstnären Thorvald Hellesen var elev till Christian Krohg vid Konstakademien i Oslo under åren 1910-11. Liksom många andra norska konstnärer beundrade han Edvard Munchs expressiva måleri vilket är tydligt i hans tidiga verk. Efter att ha hyllats som "en ny Munch" i Kristiania (Oslo) reste den 23-årige Hellesen år 1912 till Paris med ett stipendium. Den franska huvudstaden var världens konstmetropol, en magnet för konstnärer från när och fjärran. Under åren fram till första världskriget präglades staden av pompös prakt, kultiverad smak och avslappnad moral. I konstnärsateljéerna och på kaféerna lades grunden till 1900-talets första avantgardistiska rörelser. I konstens mecka kom Hellesen sedermera i kontakt med de avantgardistiska kretsarna runt Picasso och Braque och hans måleri utvecklades i en kubistisk riktning.
Omkring 1915 målar Hellesen stilleben, huvudsakligen föreställande musikinstrument samt collage där tidningsurklipp och tändsticksaskar är vanligt förekommande. I samband med sitt giftermål med konstnärinnan Helene Perdriat kom han i direkt kontakt med kubisterna och blev nära vän med Fernand Lèger, vars måleri influerade honom. Tillsammans med Lèger återvände Hellesen till Oslo 1919 för att på "Théâtre Moderne" delta i utställningen "Lèger and the Modern Spirit".
"Färgorgier (...) kastade mot väggen” var en av många nedsättande beskrivningar som publicerades i samband med utställningen och Hellesen ställde aldrig ut i sitt hemland igen och blev sedermera bortglömd på hemmaplan.
Runt 1920 blev Hellesen vän med Leonce Rosenberg, konstsamlare och ägare till l'Effort Moderne Gallery i Paris där han fick ställa ut. 1920-25 var han en regelbunden deltagare i "Salon des Indépendants" och fick erkännande av konstnärer som Amadée Ozenfant, Maurice Raynal och Theo van Doesburg. "Av alla kubister är Hellesen en av de mest intressanta, särskilt eftersom han verkar ha uppnått en klar estetik där färg och form samverkar på ett systematiskt sätt", skrev Ozenfant.
41 år efter sin död återupptäcktes Hellesen på hemmaplan och några av hans målningar köptes av Nasjonalgalleriet i Oslo. I år, 2023, visade Nasjonalgalleriet i Oslo en stor retrospektiv utställning med omkring 70 verk av Hellesen betitlad ”Thorvald Hellesen – Kubistisk pioner”.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?