Kan inte nå servern
693
1520764

Pablo Picasso

(Spanien, 1881-1973)
Utropspris
400 000 - 600 000 SEK
36 400 - 54 500 EUR
38 100 - 57 100 USD
Klubbat pris
680 000 SEK
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Lena Rydén
Stockholm
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Pablo Picasso
(Spanien, 1881-1973)

"Pigeon"

Daterad 5 mars 43. Tusch på papper, 25,3 x 33 cm. (Arches-papper).

Proveniens

Förvärvad av svensk samlare i slutet av 1980-talet.
Privat samling, Sverige.

Litteratur

Christian Zervos, "Pablo Picasso", vol. 12, oeuvres de 1942 et 1943, editions Cahiers d'Art", Paris, 1960, nr. 266.

Övrig information

'I stand for life against death; I stand for peace against war. '

Duvor hade stor känslomässig betydelse för Picasso. Dels förekommer de som motiv i några av hans tidigaste bevarade teckningar från hans barndom, dels spelade de också en så framträdande roll i hans fars konst att Don José Ruiz Blasco fick smeknamnet 'Duvälskaren'.

Den spanska inbördeskriget spelade en avgörande roll i Picassos synsätt. Hans återförsäljare Daniel-Henry Kahnweiler har sagt att Picasso tidigare hade varit 'den mest apolitiska mannen' han någonsin känt: 'Han hade aldrig tänkt på politik överhuvudtaget, men Franco-upproret, 1936, var en händelse som ryckte honom ur detta lugn och gjorde honom till en förespråkare för fred och frihet.' (Daniel-Henry Kahnweiler med Francis Crémieux, My Galleries and Painters, London 1971, s.108.)

Efter att han målat sitt berömda svar på den tyska bombningen av den baskiska byn Guernica 1937 blev Picasso en symbol för antifascism och specifikt kampen mot fascismen bland konstnärer och intellektuella.

Konstnär

Pablo Picasso (1881-1973), spansk målare, grafiker, skulptör och keramiker. Verksam i Frankrike sedan 1900. Han är jämte Matisse 1900-talets mest dominerande konstnär. Efter att ha passerat en blå period, en rosa med cirkusscener och harlekiner skapade han 1907 under påverkan av afrikanska skulpturer sin första kubistiska målning ”Flickorna från Avignon”. Tillsammans med Braque vidareutvecklade han kubismen genom att slå sönder ytorna, som sedan återgavs i olika samtidiga aspekter. 1912 lämnade han naturen och återskapade en ny verklighet för att 1916 återvända till akrobaterna. Under 20-talet närmar han sig surrealismen och arbetar med underfundiga former samtidigt som han gjorde teckningar och etsningar i linjestil. Under det spanska inbördeskriget upprörs han våldsamt och det är nu hans stora protest i målningen Guernica kommer till. I slutet av 40-talet bosätter han sig vid Medelhavet och framställer nymfer, kentaurer och fauner samt gör parafraser på gamla mästares verk samt målar kraftfull terrakottakeramik i Vallauris. Hans rikliga grafiska produktion följer samma utveckling som måleriet.

Pablo Picasso var inte bara konstnär, utan också en skicklig keramiker. Under sin livstid skapade han hundratals keramiska verk, som karaffer, vaser och fat. Picassos passion för keramik startades när han år 1946 besökte den årliga keramikutställningen i Vallauris i södra Frankrike och introducerades för hantverket av konstnärsparet Suzanne och Georges Ramié som ägde keramikfabriken Madoura. Under åren då han vistades i Vallauris träffade Picasso sin andra fru, Jacqueline Roque, som han avbildade på de keramiska föremålen. Han dekorerade också keramiken med abstrakta djur och tjurfäktare i kubistisk stil.

Läs mer
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?