1137
1495946

Servis, 90 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 270 - 7 030 EUR
5 600 - 7 460 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av hjortar och vattenbuffel i flodlandskap. Bestående av; 51
mattallrikar (diameter 22 cm), 21 sopptallrikar (diameter 22 cm), serveringsfat, två runda serveringsfat (diameter 27 cm), tre såsbåtar (längd 24 cm), en terrin med lock och fat (längd 36 cm), ett terrinfat (längd 36 cm).

Skador, lagningar.

Proveniens

From the Collection of Carl Kempe. Thence by descent.