120
1512923

Officersur, av Robert & Courvoisier (firma verksam i Chaux-de-Fonds, Schweiz, 1781-1811), Louis XVI.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 760 EUR
1 400 - 1 870 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Rik dekor i relief av bärande bladrosetter, ekkvistar, och lagergirland. Bärhandtag i form av ouroboros. Vitemaljerad urtavla signerad "Robert & Courvoisier" med arabiska datum- och sifferindex. Visare av förgylld mässing och blånerat stål. Alarmfunktion. Längd 13, bredd 8,5, höjd 22 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Otto Malte Ramel, och troligen Övedskloster.
Därefter Viveca Wehtje (född Trolle-Bonde).