121
1512809

Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

"Atala et Chactas". Förgylld och patinerad brons. Urhuset med skulpturgrupp föreställande Atala befriande Chactas, rektangulär sockel med avfasade hörn, reliefornament av palmetter, exotiska frukter, samt panel föreställande Chactas bärande Atala, på fyra "toupie"-formade fötter. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex. Längd 32, bredd 11, höjd 39,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Elke Niehüser, "Die Französische Bronzeuhr", (München: Callwey, 1997) s. 144.

Modellen hämtar sin inspiration från Chateaubriands roman "Atala" publicerad 1801. Romanen var så omåttligt populär att Napoleon belönade Chateaubriand med ett ambassadörskap, och inspirerade skildringar i alla typer av konstformer—som gravyrer, målningar, ballader, och här som klockfoder.