122
1520424

Bordspendyl, av Peter Strengberg (urmakare i Stockholm och Mariefred 1802-1831), Empire.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 390 - 6 590 EUR
4 660 - 7 000 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Modellen "Le Matelot" av Jean-Simon Deverberie. Förgylld och patinerad brons. Rektangulär sockel med avfasade hörn med reliefornament av putti lastandes och lossandes ett skepp. Fötter i form av arrakstunnor. Stående matros vid bommullsbal flankerad av ankare, paddel och tunna. Vitemaljerad urtavla med romerska sifferindex märkt "Strengberg". Längd 30,5, bredd 9,5, höjd 36 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Deverberies teckning till denna modell kallad "Le Matelot" finns i Bibliotèque Nationale i Paris och är daterad i augusti 1808 (Cabinet des Estampes), Le 30 fol. Elke Niehüser, Die Französische Bronzeuhr, München 1997, jämför snarlik bordspendyl avbildad sid. 142; Ottomeyer/Pröschel, Vergoldete Bronzen, München 1986, del I, jämför snarlik bordspendyl 5.15.26. avbildad sid. 381.