13
1516405

Byrå, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
36 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med alrot, plommon, lönn och alm. Beslag av förgylld mässing. Inredning av tre lådor samt skrivskiva. Signerad med brännstämpel: "JAC: SIÖLIN KÖPING No 54" samt med Köpings hallstämpel. Längd 111, djup 56, höjd 82 cm. Nyckel finns.