153
1504668

Bordsbyst, Gustav III, efter Johan Tobias Sergel, tillskriven Fredrik Ludvig Rung (1758-1837).

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 630 - 4 540 EUR
3 870 - 4 830 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Utförd efter ett porträttbyst föreställande Gustav III utfört cirka 1784 av Johan Tobias Sergel (1740-1814). Förgylld och patinerad brons. Kolonn och fotplatta av svart Rännåsporfyr. Höjd 23 cm.

Stockholm, Bukowskis Porfyrutställning december 1985 - februari 1986 katalognummer 195.

Katalog över Bukowskis Porfyrutställning december 1985 - februari 1986 katalognummer 195, avbildad sid 36.
Katalog över Bukowskis utställning på Centre Culturel Suédois i Paris maj - juli 1990, avbildad sid 21
Georg Göthe, Johan Tobias Sergels Skulpturverk, katalognummer 85, se sid. 79, 83.
Jämför även en byst i Nordiska Museets samlingar: NMK 32/2000; samt ett exemplar bland Bergsgårdens samlingar.

 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1193. Amittayus, förgylld brons. Troligen Mongolisk, 1700/1800-tal.
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Budhistorik
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
Aktuellt bud:
80 000 SEK