Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
16
1481242

Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk.

Utropspris
1 400 000 - 1 600 000 SEK
136 000 - 155 000 EUR
155 000 - 177 000 USD
Klubbat pris
1 100 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med mahogny, lönn, amarant och björk. Tre lådor, snedställda hörn och svängda ben. Motiv med skuggningar, geometriska mönster, festonger samt med ett centralmotiv bestående av medaljong med blomsterornerat monogram. Skiva i vit marmor. Längd 96, bredd 56, höjd 85 cm. Ej signerad. Nyckel medföljer.

Tilläggslista

Skiva i vit marmor.

Auktionens byrå är ett utmärkt exempel på hur Georg Haupt var skicklig på att följa med tidens smak och stil för ytor mot 1780-talet. Vid första anblick kan byrån synas tämligen vanlig. Men detaljerna med festonger och medaljong med monogram samt benens bågformade fanér, röjer mästarens hand liksom den perfekta proportioneringen och säkra skuggningen. Därtill det ovanligt rika användandet av dyrbara träslag och noggrant utvalda fanérblad signalerade för samtiden exklusivitet och status som alltid i Haupts intarsiadekorerade möbler.

Bland svenska ebenister är Haupt ensam om att använda sig av inläggningar av monogram bildade av växtslingor. I vissa fall så är dessa mycket tydliga—som i fallet av en serie möbler beställda av familjen Sparre, prydda med tydliga “S”—men vanligare är att monogrammen är närmast abstrakta, och kan ofta utläsas i flera olika bokstavskombinationer. Likt Haupts porträttmedaljonger, som i regel är del av en generell motivarsenal—som ett ”antiquet hufvud”—och inte specifika porträtt, är det möjligt att monogrammen i vissa fall aldrig avsåg en specifik namnkombination, utan är att betrakta närmast som abstrakta kompositioner.