17
1498637

Byrå, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Gustaviansk.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 360 - 6 540 EUR
4 560 - 6 840 USD
Klubbat pris
65 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med björk, jakaranda, lönn, rosenträ och färgat lövträ. Inläggningar av meanderbård, fruktkorg, samt sidostycken med stiliserade urnor. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Längd 117, bredd 54 höjd 82 cm. Nyckel medföljer. Ej signerad.