18
1521404

Byrå, tillskriven Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk.

Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 490 - 5 230 EUR
3 650 - 5 470 USD
Klubbat pris
52 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med jakaranda, björk, lönn, björkrot, mfl träslag. Beslag och listverk av förgylld mässing. Inläggningar av färgat vax. Samkomponerad front med inläggningar av ymnighetshorn ovan fruktkorg. Skiva av kolmårdsmarrmor otydligt märkt "Metzmacher No3". Längd 111, bredd 53, höjd 84 cm.