165
1525249

Johan Nützel, Lockbägare/Kredensbägare, förgyllt silver, Stockholm 1698. Barock.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 790 - 11 000 EUR
9 330 - 11 700 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Helförgylld. Klockad cuppa, uppburen av en knäböjande man stående på rund fot, heltäckande reliefdekor i form av landskap, blommor och blad. På locket en stående putti med en fågel. Höjd 37,5 cm, vikt 705 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.