166
1525247

Dryckeskanna, delvis förgyllt silver, sannolikt av Jacob Fleischmann (verksam i Arensburg 1675-1698, Estland). Barock.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 250 - 6 120 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
160 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Dubbelslagen mästarstämpel. Cylindrisk, slät, på tre fruktornerade kulfötter, anfanger samt fruktornerad hänkel med kulknopp. Fällbart lock med lockplatta i hög relief, motiv med Venus och Amor. Höjd 20 cm, vikt 1296 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.