167
1525244

Johann Rohde II, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Danzig (verksam 1684-1726), ca 1690. Barock.

Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
12 200 - 14 000 EUR
12 900 - 14 700 USD
Klubbat pris
155 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, cylindrisk, på helslagen fot. Runt manteln, rikt driven och ciselerad dekor med antik scen. Gjuten hänkel som en svängd knorpelslinga med tudelat tumgrepp. Utvikt fotkant, fällock med dekor av akantus. Höjd 22 cm, vikt 1261 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.