Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
19
1520410

Byrå, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med jakaranda, mahogny, lönn, björk, och färgat lövträ. Samkomponerad front med blommor inom grillageverk ovan fruktkorg. Inläggningar i färgat vax. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten märkt "Lindborg" i rödkrita. Tre lådor. Längd 112, bredd 53,5, höjd 84,5 cm.