26
1492266

Sekretär, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med jakaranda, mahogny, lönn och färgad björk. Beslag av förgylld mässing. Klaff med inläggningar av attribut för Lärdomen: fjäderpenna, ljusstake, glasögon, fickur, mm. Bakom klaff sju lådor och hyllplan, därunder tre lådvarv med fyra lådor. Längd 105, bredd 50,5, höjd 104 cm. Nycklar medföljer.