25
1523644

Sekretär, av Johan Hindrich Reimers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-73), Rokoko.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med jakaranda, valnöt och valnötsrot. Beslag och listverk av förgylld mässing. Snedklaff med bakomvarande inredning av smålådor, därunder utdragbar skiva med fackinredning samt en låda. Signerad HREMRS med kallstämpel på lådkanten samt två gånger med Stockholms snickarämbetes stämpel. Längd 95, bredd 53, höjd 103,5 cm. Nyckel medföljer.

Proveniens

Collection Heidi Boyce Broström (1939–2022),
änka efter skeppsredaren Dan-Axel Broström (1915–1976).

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

75. Philippe Starck, fåtölj, "Dr Sonderbar", XO, Frankrike, efter 1993.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
16 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK