361
1518847

Matta, antik Keshan, s.k. Motachem, ca 197 x 143 cm

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 120 - 7 870 EUR
6 450 - 8 300 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58

Från omkring 1890-1910. Benvit botten med polykromt landskap med figurscen med Shah Bahram och följe. Röd huvudbård med motiv ur Nizami Ganjavis ”Leila & Majnun”.

Proveniens

Sotheby's, New York, "Fine Oriental and European Carpets", 15 december 1994, katalognummer 229.
Jeffrey S. Evans & Associates, "The Important Americana Collection of Barbara M. and the late Charlie Hunter", 5 november 2021, katalognummer 2352.
Förvärvad av nuvarande ägare på ovanstående auktion.

Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham anses vara en, av ett mycket begränsat antal, mästare som framgångsrikt återupprättade Kashan som ett nav för mattor i Iran (Persien) i slutet av 1800-talet. Termen "Mohtachem" används ofta och är synonymt med de finaste mattorna som knöts i Kashan i slutet av 1800-talet av just Hajji Mollah Mohammed Hassan Mohtasham med familj. Mattorna från hans ateljé identifieras exempelvis av ljusblå bomullsinslag och violett silke langettering.