37
1525919

Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Mahognyfaner och förgylld metall. Skiva med överföringsteknik "Umdruck". Tekniken skapad av Johann Georg Hiltl (1771-1845). Motiv med två flickor och hund, sidorna med kinesiserande scener och palmettmönster.
Längd 76, bredd 49, höjd 80 cm.

Biedermeiers Glûck und Ende, Ottomeyer/Laufer, Mûnchner Stadtmuseum 1997.
Christian Moll: Zwischen Handwerk und Unternehmertum- das Leben des Johann Georg Hiltl (1771-1845).

Överföringsteknik "umdruck" eller "transfer technique" uppfanns av Johann Georg Hiltl (1771-1845) i Munchen. En mycket ovanlig teknik med att föra över grafiskt material till möbelytor. Tekniken förekom främst i Tyskland.