38
1512800

Gueridonbord, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
80 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och patinerad brons. Skiva av korallfärgad marmor (Rosso Verona). Kopplade benståndare i form av Egyptiserande hermer, benkryss med flammande eldslåga. Höjd 79, diameter 55 cm.

Jämför paret bord i Giovanni Agnellis samling, Sotheby's Paris, Important Mobilier, Sculptures et Objets d'art, 2018, kat. nr. 254.