44
1522263

Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllt, bronserat och imitationsbemålat. Sarg med skuren dekor av löpande hund, hörnfleuroner och draperade lagergirlander. Kannelerade ben med bladhölstring. Benkryss med krönande urna. Porfyrimiterande skiva. Längd 92, bredd 43, höjd 82 cm.