Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
445
1512951

Tiara/collier 18K guld med safirer och runda briljantslipade diamanter

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 810 - 6 780 EUR
6 650 - 7 760 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

längd 39 cm, bredd 6.7 - 25 mm, vikt 83 g, ställning silver, inre diameter ca 13.5 cm, vikt 27 g. Enligt uppgift tillverkad av Norman Forsey, guldsmed och formgivare som var verksam utanför Wellington på Nya Zeeland under 1960-talet.

Tilläggslista

obs bredd 6.7 - 25 mm

Proveniens

Viveka Wehtje (född Bonde af Björnö)