445
1512951

Tiara/collier 18K guld med safirer och runda briljantslipade diamanter

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
85 000 SEK
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20

längd 39 cm, bredd 6.7 - 25 mm, vikt 83 g, ställning silver, inre diameter ca 13.5 cm, vikt 27 g. Enligt uppgift tillverkad av Norman Forsey, guldsmed och formgivare som var verksam utanför Wellington på Nya Zeeland under 1960-talet.

Tilläggslista

obs bredd 6.7 - 25 mm

Proveniens

Viveka Wehtje (född Bonde af Björnö)