538
1498810

Collier med 22 miniatyrpåskägg, varav ett Carl Fabergé, guld, silver, emalj mm

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 460 - 6 380 EUR
5 740 - 6 700 USD
Klubbat pris
100 000 SEK
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06

Länk förgyllt silver, med svensk importstämpel. Längd ca 40 cm, bredd ca 10 mm.
22 st miniatyrsmyckes ägg
Ägg ljusblå emalj, stämplad 56 zolotnik, otydlig mästarstämpel. Ägg röd emalj, stämplad 56 zolotknik, otydlig mästarstämpel. Ägg, stämplad 56, med bergkristall bård, otydlig stämpel, möjligen S:t Petersburg. Ägg med glas, ej stämplad. Ägg kornblå emalj, stämplad 56 zolotnik, otydlig mästarstämpel. Ägg cloisonné emalj, ej stämplad. Ägg blåvitrandig emalj, stämplad 56. Ägg smaragdgrön emalj, stämplad 830, S, med svensk importstämpel. Ägg emalj med ryska flaggans färger. Stämplad KF, Carl Fabergé, 56 zolotnik. Ägg vit emalj med motiv av pensé blomma, stämplad 84 zolotnik. Ägg med ametist, stämplad 585, 14K guld. Ägg ljusgrön emalj, svensk importstämpel. Ägg lila kvarts, CG, Hallberg, silver. Ägg cloisonné emalj, stämplad 84 zolotnik. Ägg troligen blå agat, ej stämplad. Ägg cloisonné emalj, ej stämplad. Ägg med möjligen rodokrosit, ej stämplad. Ägg mörkblå emalj, svensk importstämpel. Ägg grön emalj, stämplad 56 zolotknik, otydlig mästarstämpel. Ägg vit emalj med blomdekor. Ägg med randig dekor i emalj i ryska flaggans färger, stämplad 56 zolotnik, otydlig stämpel. Ägg med rosa, blå och vit emalj, otydlig stämpel. Totalvikt 113 g.

Flertal ägg med emaljskador